پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
برگزیده‌ها
صفحه اصلی > اخبار 


به مناسبت جمعه پایانی ماه مبارک رمضان

روز قدس؛‌ ابتكار خردمندانه امام خميني(ره)

انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین امری هوشمندانه و هدفمندانه بوده است؛‌ چرا که در این روز مسلمانان بعد از حدود یک ماه عبادت و بندگی خالصانه خداوند باید نتایج خودسازی و تهذیب خویش را با آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی پیوند بزنند و با مظلومان جهان همدردی کنند.

در فرهنگ اسلامی از دیرباز ماه مبارک رمضان نماد مبارزه با نفس و شیطانو تلاش برای پالایش روح تلقّی گردیده است. امام خمینی(ره) که خودسال‌ها در مسیر سیر و سلوک معنوی و جهاد اکبر گام می‌زد، با نگرشی متفاوت به مقوله عرفان،‌ آن را به‌هیچ‌وجه با انجام وظایف اجتماعی در تقابل نمی‌دانست. ماه مبارک رمضان را به ایام مبارزه با دشمن درونی و بیرونی تبدیل کرد و در روز شانزدهم مرداد ماه سال 1358ش مصادف با 13 رمضان 1399 ه.ق پس از بمباران جنوب لبنان توسط رژیم صهیونیستی و هم‌زمان با آغاز دور تازه‌ای از جنایات بی‌رحمانه این رژیم، در سرزمین مقاوم لبنان،‌ روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان رابه عنوان روز جهانی قدس مقرّر کردند و عموم مسلمین جهان را به همبستگی اسلامی در این روز بزرگ فراخواندند تا همراهی و همدلی خود را در حمایت از حقوق قانونی و انسانی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند. یادآور می‌گردد که بعد از جنگ شش روزه 1967م و شکست مصر و سوریه، برای اولین بار فلسطینی‌ها با یک سلسله عملیات نظامی در درّه کرامه (در مرز اُردن و سوریه)‌ به اسرائیل لطمات شدیدی وارد کردند و به دنبال این پیروزی آن روز به معرکه کرامه و روز جهانی فلسطین معروف شد و به مناسبت آن مراسمی در این روز برگزار می‌شد؛ اما چون این حرکت هویتی ملی‌گرایانه داشت، مورد استقبال مسلمانان جهان قرار نگرفت، ولی ابتکار خردمندانه امام خمینی(ره) ضمن اینکه حمایت‌های جهانی را به دنبال داشت، موضوع فلسطین را به مسئله‌ای بین المللی و مرتبط با دنیای اسلام تبدیل کرد. انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین امری هوشمندانه و هدفمندانه بوده است؛‌ چرا که در این روز مسلمانان بعد از حدود یک ماه عبادت و بندگی خالصانه خداوند باید نتایج خودسازی وتهذیب خویش را با آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی پیوند بزنند و با مظلومان جهان همدردی کنند. همچنین تبدیل تدریجی روز قدس از سطح ملّی به بین‌المللی، نکته‌ای است که بر لزوم حمایت از فلسطینی‌ها و وجود مطالبه جهانی در این رابطه دلالت می‌کند و اگر مطابق با خواسته‌ها نبود، به تدریج فراموش می‌شد؛ اما اکنون بعد از سی و پنج سال، راهپیمایی حمایت از قدس و فلسطین در سطح گسترده‌تر، با شکوه‌تر و توأم با بیداری اسلامی و افزایش آگاهی مسلمانان نسبت به توطئه‌های استکباری و گسترش نفرت از ابرقدرت‌ها و انزجار شدید از صهیونیست‌ها برگزار می‌شود.
 
بدون تردید، اهمیت حمایت از فلسطینی‌ها در قالب راهپیمایی نباید دست کم گرفته شود و باید به این امر واقف بود که اگر با ساماندهی مطلوب حدود یک و نیم میلیارد نفر مسلمان در این روز منسجم، متحد و همگام، به دفاع از این ملت رنج‌دیده بپردازند،صهیونیست‌ها که در بهترین شرایط حدود پانزده میلیون نفرند، برابر یک درصد جمعیت دنیای اسلام خواهند بود و این حرکت شکوهمند چنان رعبی در قلب سیاه و ذهن علیل آنان می‌افکند که هیچ‌گاه جرأت جسارت به مسلمانان فلسطینی را نخواهند داشت ویا حداقل از ادامه جنایت‌های خود امتناع خواهند کرد.
 
در واقع روز جهانی قدس (که حاصل ابتکاری حکیمانه و جاودانه از سوی امام خمینی(ره) بود) برای توجه دادن افزون‌تر افکار عمومی مردم و دولتمردان جهان اسلام به یکی از اساسی‌ترین مسائل و مشکلات جهان اسلام بوده است، اکنون این ماجرا از چنان هویت وماهیتی برخوردار گردیده است که در حقیقت می‌توان آن را نماد بارز پیدایش یک اجماع بین‌المللی علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی دانست. همچنان که در مراسم عبادی ـ سیاسی حجّ مسلمانان دنیا با انجام اعمالی نمادین (رمی جمرات)‌ نسبت به نظام شیطانی و تمام مظاهر مربوط به آن اعلام انزجار و اعلان برائت می‌کنند. روز جهانی قدس نیز در پایان ماه عبادی رمضان، تجلّی و نشانگر مبارزه بی‌امان با مظهر عینی فعالیت‌های استکباری و سیاست‌های شیطانی رژیم اشغال‌گر قدس است که امروزه به عنوان مصداق بارز تروریسم دولتی در تمام نقاط جهان شناخته می‌شود و اگر بخواهیم جلوه‌های ستم،‌ زشتی، پلیدی و جنایت‌های وحشیانه را در دنیای امروز وتاریخ بشریت نشان دهیم، همان سرزمین اشغال‌شده فلسطین است. روز قدس، هنگامه اعلام حمایت از مبارزات بر حق مردم مظلوم فلسطین در مسیر احقاق حقوق از دست رفته و غصب شده آنان است؛ روز پیوند خوردن تمام قلب‌ها و عواطف انسانی، اندیشه‌ها ووجدان‌های بیدارگر مردمی به دردها، رنج‌ها و زخم‌های ملّت فلسطین در نگاهی وسیع و کلان است، روز قدس فراتر از جامعه مسلمانان، تمام آزادی‌خواهان و عدالت دوستان از هر آیین، قوم و ملیّتی را که مدّعی و منادی حمایت از ستم دیده‌گان و دفاع از حقوق اولیه انسانی و پیوستن به جامعه مدافع حقوق بشرند،‌ در برمی‌گیرد. موضوع فلسطین امروزه به معیار و محک مشخصی برای ارزیابی و عیارسنجی کارنامه مجامع و سازمان‌های بین‌المللی تبدیل شده است که سنگ دفاع از حقوق بشر را به سینه می‌زنند و ادعای صیانت از حرمت و حرّیت انسان‌ها را مطرح می‌کنند. فلسطین در وضع فعلی، آیینه بازتابش حقیقت ملت مظلومی است که در روز روشن نادیده گرفته می‌شود. امروزه مردم جهان نه‌ تنها نسبت به حمایتهای بی‌دریغ و بی‌شرمانه دولتمردان آمریکا از رژیم متجاوز اسرائیل، اعتراض دارند؛ بلکه سکوت تأمل‌برانگیز و شگفت‌آور سازمان ملل متحد را با مرامنامه حقوقی و منشور این نهاد جهانی در تضاد وتعارضی آشکار می‌بینند. سرزمین مظلوم فلسطین هنوز هم در آتش بیداد رژیم غاصب و تروریستی اسرائیل، هر روز شاهد از دست رفتن سرمایه‌های انسانی، فرهنگی و طبیعی خود است.
زمان ارسال : پنج شنبه ١ خرداد ١٣٩٩ / شماره خبر : ٣٨٠٣٧٧ / بازدیدها : 5142

ارسال مطلب توسط: روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه