پایگاه اطلاع‌رسانی «معــاونت تبلیــغ و امور فرهنگــی حــوزه‌های علمیــه» | تبلیغ یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ابزارهای دین مبین اسلام است که از دیرباز برای پیشبرد و نشر معارف اسلامی توسط مبلغان دین انجام می‌شد. سیره‌ای که از پیامبران، امام و بزرگان دین سینه به سینه منتقل شده و تا عصر حاضر به ما رسیده است. «حضرت امام خامنه‌ای»
صفحه اصلی > اخبار 


راه‌کارهای ایجاد وحدت بین مسلمین

وظایف مسلمانان برای ایجاد وحدت

انسجام اسلامی در یک وجه، خود ناظر به همه دنیای اسلامی است. باید با هم منسجم باشند. باید به یکدیگر کمک کنند؛ هم دولتهای اسلامی، هم ملتهای اسلامی. و دولتهای اسلامی در استفاده از ظرفیت ملتهای اسلامی برای ایجاد این وحدت بزرگ، می توانند سهم و نقش داشته باشند.

وظایف مسلمانان برای ایجاد وحدت

انسجام اسلامی در یک وجه، خود ناظر به همه دنیای اسلامی است. باید با هم منسجم باشند. باید به یکدیگر کمک کنند؛ هم دولتهای اسلامی، هم ملتهای اسلامی. و دولتهای اسلامی در استفاده از ظرفیت ملتهای اسلامی برای ایجاد این وحدت بزرگ، می توانند سهم و نقش داشته باشند.

باید هشیار باشیم. ملتها، دولتها، همه مسلمانان، جریانهای سیاسی، روشنفکران و برجستگان باید در مقابل این نقشه دشمن اختلاف بین شیعه و سنی هشیار باشند و نگذارند دشمن به بهانه های مختلف در ایجاد اختلاف موفق شود.

١. وظایف عمومی

رسالت و پیام و وظیفه الهی ما این است که در مقابل آنچه استعمار انجام داد، حرکت کنیم؛ یعنی دلهای مسلمین را در سطح جهان به هم نزدیک کنیم و آنها را زیر پرچم توحید و اسلام گرد آوریم.

هرجا هستید، اگر دیدید که گوینده، سخنرانی، روزنامه و مقاله نویسی، با حرفهای خود، با گوشه و کنایه های خود و با تصريحات خود می خواهد مردم را نگران کند و وحدت مردم را به هم بزند، بدانید که اشتباه می کند و خطا می رود. همین قدر بدانید، کافي است؛ لازم نیست کاری انجام بدهید. بدانید کسانی که آن طور عمل می کنند، اشتباه می کنند و راه خطا می روند.

امروز دنیای اسلامی باید برای عزت خود تلاش کند؛ برای استقلال خود تلاش کند؛ برای پیشرفت علمی و قدرت معنوی خود؛ یعنی تمسک به دین و توکل به خدا و یقین به کمک خدا تلاش کند «و عداتك لعبادك منجزه» این وعده الهی است؛ وعده منجز الهی است که «وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ». با اعتماد به این وعده، وارد میدان تحرک و عمل بشوند. این عمل، فقط تفنگ دست گرفتن نیست؛ این عمل، عمل فکری است؛ عمل عقلانی است؛ عمل علمی است؛ عمل اجتماعی است؛ عمل سیاسی است. همه برای خدا و همه در راه اتحاد دنیای اسلام. از این، هم ملتها منتفع می شوند، هم دولتهای اسلامی.

نگذارید این وحدت خدشه دار بشود. سایر ملتهای مسلمان در کشورهای دیگر نگذارند که نویسندگان و قلم به دستهای مزدور، عليه ملت ایران و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی مطلب بنویسند و تهمت و افترا پخش کنند. آنها دارند این کار را می کنند. نویسندگان خود ما هشیاری به خرج دهند و نگذارند دشمن بهانه به دست بیاورد تا این شکاف وسیع بشود. صدا و سیما، رسانه ها، روزنامه ها، کتاب نویسها، همه و همه مواظب باشند بهانه به دست دشمن ندهند تا اختلاف بین مسلمین ایجاد کند. ما گفتیم که برادران مسلمان در هرجا هستند و مذهبشان هرچه هست، باشند؛ اما همه برادر باشند و در راه اسلام و توحید و قرآن، با استکبار - که ضد اسلام و ضد توحید و ضد قرآن است - مبارزه کنند.

برادران مسلمان و ملتهای مسلمان هم در کشورهای مختلف، باید به اتحاد و نزدیکی بیش تری برسند. هرچه این ارتباطها بیش تر باشد، بهتر است.

از وحدت زیاد سخن گفته ایم. اگر به برخی از آنچه گفته ایم، عمل می کردیم، امروز سرنوشت مسلمانان از آنچه هست، بهتر بود.

٢. وظیفه امت اسلام

امروز وظیفه این امت بزرگ در مقابل پیامبر(صلی الله علیه و آله)، نجات دهنده، پیشوا، معلم، امانت الهی در میان خود و محبوب ترین چهره در میان امت؛ یعنی وجود مقدس نبی اکرم(صلی الله علیه و آله) این است که عزت و شوکت امت اسلامی را با حفظ وحدت پاس بدارد. این وظیفه امروز امت است. امت از پیامبر خود عیدی می خواهد؛ اما در مقابل، پیامبر(صلی الله علیه و آله) موظف است وظیفه عیدی خود را هم انجام دهد. عیدی امت این است که حفظ وحدت کند و آبروی پیغمبر(صلی الله علیه و آله) را محفوظ بدارد.

اگر احتیاج به وحدت داریم؛ اگر احتیاج به علم داریم؛ اگر احتیاج به همکاری داریم؛ اگر احتیاج به تلاش اقتصادی یا سیاسی داریم؛ اگر احتیاج به روح شهادت طلبی و سلحشوری داریم و اگر احتیاج به خیلی چیزها داریم، باید هر کس به قدر خودش اینها را در جامعه به وجود بیاورد.

اگر دنیای اسلام متحد باشد، نباید امروز فلسطین تنها بماند؛ نباید امروز دولت برخاسته از رأی ملت فلسطین زیر فشار قرار بگیرد و به قطع کمکها، در صورتی که از اصول خود منصرف نشود، تهدید بشود. دنیای اسلام بایستی با صدای واحد و با کلمه واحده، حمایت خودش را از ملت فلسطین و مسئولان فلسطینی اعلام کند و از پافشاری آنها بر اصولشان پشتیبانی کند. اگر این بشود، آن کسانی که خودشان بانی بدبختی ملت و کشور فلسطین هستند، دیگر نمی توانند این طور در میدان طلبکارانه حرف بزنند. این همه فاجعه علیه ملت فلسطین انجام می گیرد.

کمک به ملت مظلوم فلسطین، حمایت از ملت بیدار عراق، حراست از ثبات و استقلال لبنان و سوریه و دیگر کشورهای منطقه، وظیفه ای همگانی است.

ج. باور به عظمت اسلام

همه سعی کنند وحدت و اتحاد نیروها و در یک جبهه قرار گرفتن نیروهای مسلمین را که رمز سعادت و مایه سربلندی مسلمین و بزرگ ترین حربه ملتها در مقابل استکبار جهانی است، مغتنم بشمارند و قدر بدانند.

باید به خودمان ایمان بیاوریم؛ یعنی قدرت خود و عظمت دنیای اسلام را باور کنیم. امروز دنیای اسلام مجموعه عظیمی است. این همه کشورهای بزرگ، دارای ثروتهای طبیعی و نیروی بشری عظیم - یک میلیارد و چند صد میلیون نفر مسلمان - برای هر ملتی از ملتهای اسلامی، یک پشتوانه عظیم است. ممکن است ما ملتی کوچک با چند میلیون نفر جمعیت باشیم؛ اما اگر متحد و متفق باشیم، پشت سر ما یک میلیارد انسان وجود خواهد داشت. ما باید اعتصام به حبل الله (چنگ زدن به ریسمان الهی) را با حالت اجتماع تمرین کنیم و آن را فرا بگیریم.

من این سفارش را به همه می کنم؛ همه برادران و خواهرانی که اینجا هستند! وحدت و یکپارچگی را بسیار جدی بگیرند. بسیار غلط است که کسانی با حرفی، با منشی و با موضع گیری ای این یکپارچگی را از بین ببرند.

د. ملاک صحیح بودن تلاشها

حفظ وحدت را اصل قرار بدهیم و اگر تکلیف شرعی ای هم احساس کردیم؛ ولی دیدیم عمل به این تکلیف ممکن است مقداری تشنج به وجود آورد و وحدت را از بین ببرد، قطعاً انجام آنچه که تصور می کردیم تکلیف شرعی است، حرام است و حفظ وحدت واجب خواهد بود.

ه. وظایف اختصاصی

امروز دولتها، نخبگان، زبدگان، رجال فرهنگی و دینی مسئولند. همه ما در مقابل وحدت دنیای اسلام مسئولیم.ملت و دولت ایران، ملتهای برادر را به اتحاد فرا می خواند و دست برادری به سوی آنان دراز می کند. علما و روشنفکران و سیاستمداران دنیای اسلام درس وحدت و استقامت و معرفت را برای ملتهای خود تکرار کنند و جوانان بالنده این نسل را برای رویارویی با حوادث بزرگ و به دوش گرفتن بار امانتی سنگین و شالوده ریزی امت متحد و یکپارچه اسلام آماده سازند.

علمای دین در برابر اختلاف افکنی مذهبی ساکت ننشینند. روشنفکران در دمیدن روح امید در جوانان کوتاهی نکنند. سیاستمداران و زمامداران، مردم خود را در صحنه نگهدارند و به آنان تکیه کنند. دولتهای اسلامی همبستگی میان خود را تقویت کنند و از این قدرت حقیقی در برابر تهدید سلطه گران بهره مند شوند.

مسئولان سیاسی، وظیفه شان سنگین است. مسئولان فرهنگی، نویسندگان و علما باید از طرح مسائل اختلاف آفرین و تفرقه افکن بپرهیزند؛ هم سنی و هم شیعه. همه باید روی این نقطه اتحاد تکیه کنند و توقع از علما و زبدگان و نخبگان سیاسی است که خطورات زمان را بفهمند؛ اهمیت اتحاد مسلمانان را بفهمند و توطئه دشمنان را برای شکستن این اتحاد و همدلی بفهمند.

6. وظایف رهبران اسلامی

اینکه امام بزرگوار(ره) توانست اسلام را عزیز کند، به برکت ایجاد احساس وحدت در بین مسلمین بود. مسلمان در اقصی نقاط عالم، به نام امام حرکت می کرد؛ فکر نمی کرد که: مذهب من چیست؟ من سنی ام، او شیعه است. «او سنی است، من شیعه ام.

7. مجالس کشورهای اسلامی

...شما نمایندگان محترم مجالس کشورهای اسلامی، برای حل و رفع آنها باید چاره جویی نمایید. مناسب است که اصل رایزنی، هماهنگی و همکاری بین المللی اسلامی نهادینه شود. معضلات بین المللی ما جز در سایه تعاون بین کشورهای مسلمان حل شدنی نیست. امید است روزی جهان اسلام شاهد برپایی مجلس مشترک نمایندگان امت باشد تا در چنان جمعی، ظرفیتهای عظیم مسلمانان برای تصمیم گیریهای کلان در جهت منافع و حل مشکلات آنها مورد بهره برداری شایسته قرار گیرد.

اگر سران کشورها، در همه کشورهای اسلامی، به ملتها برای ابراز احساساتشان نسبت به مسائل بین المللی اسلامی میدان و راه بدهند و آنها را هدایت کنند و آنها همان وضعی را پیدا کنند که ملت ایران دارد، ببینید چه حادثه ای در دنیا اتفاق مي افتد! فکر می کنید اگر چنین وحدت و همدلی و همدستی ای بین ملتهای مسلمان باشد، دیگر دشمن جرأت می کند یک ملت مسلمان را مثل همین ملت بیچاره و مظلوم بوسنی هرزگوین، آنگونه در حلقه محاصره قرار دهد؟ آیا دیگر مجامع بین المللى جرأت می کنند مسئله را با حرف و زبان، از سر باز کنند؟

وظیفه رؤسای کشورهای اسلامی را در قبال امت اسلامی و ایجاد وحدت مسلمین و دوری از قدرتهای استکباری و گرایش و تکیه به ملتهای خود و ایجاد حسن رابطه میان مردم و حکام را به عنوان «النَّصِيحَةُ لِأَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ» به آنان یادآور شوید! توصیه به حجاج ایرانی و اصلاح این امر را از خداوند متعال بخواهید!=

 
زمان ارسال : پنج شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٨ / شماره خبر : ٤١٠٠١٨ / بازدیدها : 1046

ارسال مطلب توسط: روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مبلغان | دین‌باوران | هنر آسمانی | محصولات | نرم‌افزارها | ماهنامه
روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه

روابط عمومی معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیّه